Tiroid Hastalığı Saç Döker mi?(Yüksek Yada Düşük Tiroid)

admin

Tiroid Yüksekliği Saç Döker mi? Tiroid Hastalığı Saç Döker mi?Düşük Tiroid Saç Döker mi?Ortada herhangi bir neden yokken saç dökülmesi yaşıyorsanız bu durumun nedeni Tiroid hastalığı olabilir. Hem kadın hem erkeklerde görünen saç dökülmesi, sosyal bir utanç nedeni olarak görülebiliyor. İlerleyen yaşlarda normal bir durum olarak ortaya çıkan bu durum eğer erken yaşlarda görülüyorsa bir hastalığın habercisi olabilir. İlk etapta saç bakım ürünlerinizi değiştirebilir, daha sonrasında ise bir doktordan destek almaya başlayabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde Tiroid hormonuna bağlı saç dökülmesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En Başarılı Saç Ekim Merkezleri ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Saç Dökülmesi Tiroid Sorununun Bir Habercisidir

Boğaz bölgesinde bulunan Tiroid, kelebeğe benzeyen oldukça küçük bir bez yapıdır. İnsan vücudunda bulunan en önemli bezelerden birisi olan Tiroidin asıl görevi metabolizma hızını sağlamaktır. Gün içerisinde gerekli olan enerji üretimini karbonhidrat, yağ ve protein modülasyonu ile sağlayan Tiroid, bazı durumlarda yeterli hormon üretimi yapamaz. Düşük Tiroid ya da Hipotiroidimz olarak adlandırılan bu durum bazı belirtiler ile kendisini gösterir. Ani olarak alınan kilo, yorgunluk, depresyon, sinirlilik, kuru cilt ve saç dökülmesi en temel Tiroid sorun belirtileri arasında yer almaktadır.

Tiroid hormonu çalışma prensibine aykırı davranış göstermeye başlarsa kıl fasikülleri gerekli hormon desteğini alamaz. Bu durum saç kök gelişiminin de uykuya geçmesine neden olur. Tiroid hastalığı devam ettiği sürece saçlar ölmeye başlayarak yavaş yavaş ölürler. Bununla birlikte metabolizma eksikliği de meydana gelmektedir. Metabolizmanın dengesiz olarak çalışma göstermesi saçlarda vitamin ve protein eksikliğinin meydana gelmesine neden olur. Yavaş yavaş kırgınlaşmaya başlayan saçlar dökülmeye başlar. Bu durum sadece saçlar ile yeterli kalmaz. Aynı zamanda kaş, koltuk altı ve cinsel bölgede bulunan kıllarda kırılma gözlenebilir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]En İyi Protez Saç Yapan Firmalar ve Fiyatları Listesi[/jaw_highlight]


Tiroide Bağlı Saç Dökülmesinin Tedavisi

Bilinmeyen bir nedenden ötürü saç dökülmesi yaşıyorsanız alternatif çözümlere başvurmadan doğrudan doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Gireceğiniz Tiroid testlerine bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemlerine adım adım uymanız gerekiyor. Doktorlar tarafından verilecek ilaçlar sadece mevcut dökülmeyi durdurmak içindir. Mevcut saçların uzaması, güçlenmesi için herhangi bir ilaç bulunmadığını hatırlatmak istiyoruz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek alternatif ilaçlar kullanmanıza izin verildiğini de hatırlatmak istiyoruz.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Saç Dökülmesini Durduran En Başarılı ve En Etkili İlaçlar[/jaw_highlight]


“Tiroid Hastalığı Saç Döker mi?(Yüksek Yada Düşük Tiroid)” üzerine 2 yorum

  1. Tiroid değerim 5 çıkıyor. Saclarimda da dökülme başladı. Ailemde kellikte yok. Doktor Azda olsa ihtimal dedi. Ama araştırdım kesinlikle tiroid ile alakalı saç dökülme ilaca başladım dokulmem azaldı.

    Yanıtla
  2. Tiroid yüksekliği var bende . Yıllardır saçım dökülüyor ailede genetik dökülme yok herkeste saç var . Bu gidişle bende kalmicak ailenin ilk keli olucam. İlaç kullanicam bakalım

    Yanıtla

Yorum yapın