Sigara,Saç Ekimi Sonrası Saç Çıkmasını Etkiler Mi?

admin

Sigaranın zararları herkes tarafından bilinmektedir. Bilhassa, günümüzdeki kanser vakalarının birçoğunun temel sebebi, sigaradır. Saç ekim operasyonları da dahil olmak üzere sigaranın neredeyse tüm cerrahi operasyonlarda olumsuz etki yarattığı bilinen bir gerçektir. Çünkü, sigara, sağlıklı insanlarda bile olumsuz etkiler yaratırken cerrahi operasyonların ardından birçok ciddi sorunun temel sebebi olmaktadır. Bu yüzden, saç ekim operasyonu geçirecek kişilerin operasyon sırasında ve sonrasında bir süre kesinlikle sigara içmemesi tavsiye edilmektedir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En Başarılı Saç Ekim Merkezleri ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Sigaranın Cerrahi Operasyonlardaki Olumsuz Etkisi

Cerrahi operasyonların büyük bir kısmı, genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi esnasında kişinin kendi kendine yaptığı solunum durdurulur. Kişinin nefes alma fonksiyonu, makine sayesinde devam ettirilmektedir. Ancak, sigaranın akciğerde oluşturduğu hasar, cerrahi operasyon geçiren kişinin genel anestezi sonrasındaki uyandırılma sürecinde olumsuz durumlar meydana getirmektedir. Operasyon öncesinde sigara kullanan kişilerde komplikasyon oluşma riski, normal insanlara göre çok daha fazla olmaktadır. Sigara içilmesiyle beraber kişinin vücuduna dört binden fazla kimyasal madde girmektedir. Bir başka deyişle, hücresel boyutta deformasyon meydana gelmektedir.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrasında Sigaranın Olumsuz Etkileri

Saç ekimi operasyonu geçiren bir kişinin iyileşme sürecinin olumsuz etkilenmemesi adına operasyon sonrasında kişinin bir süre sigara içmemesi tavsiye edilmektedir. Saç ekimi operasyonlarında uzmanlar tarafından öngörülen zorunlu süreç, 10 gün olarak bilinmektedir. Saç ekimi operasyonun ardından sigara kullanan kişilerin kandaki oksijen seviyesi azalacaktır. Kan dolaşımı sekteye uğrayacaktır. Bağışıklık sistemi düzgün çalışamayacaktır. Donör bölgeden alınarak yeni yerlerine yerleştirilen hassas saç köklerinin beslenmek ve yeni bölgelerine alışabilmek adına sağlıklı ve hızlı bir kan akışına ihtiyaçları bulunmaktadır. Ancak, sigara dumanının içinde bulunan zararlı kimyasal maddeler, kan damarlarının daralmasına sebep olur. Bu yüzden, kan dolaşımı yavaşlar. Ayrıca, yeni ekilen saç köklerine yeterli miktarda kan ulaşamaz. Saç kökleri, ekim sonrası hassas hale geldiği için büyüyebilmek adına normalden daha çok kana ihtiyaç duyarlar. Ancak, saçlar, yeterince beslenemeyeceği için bir süre sonra güçsüz düşer ve dökülür. Kısaca özetlemek gerekirse, saç ekim operasyonlarının ardından bir süre boyunca kesinlikle sigara içilmemelidir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Saç Dökülmesini Durduran En Başarılı ve En Etkili İlaçlar[/jaw_highlight]


Yorum yapın