Saç Yağlanmasi İçin Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm/Branş Bakar?

admin

Bakımı oldukça zor olan saçlar; insanların başına da çoğu zaman dert oluyor. Saçlarda en fazla görülen sorunlardan biri ise; saç yağlanmasıdır. Fizyolojik bir durum olan saç yağlanması; bir hastalık olarak görülmemektedir. Fakat bu durum kişinin dış görünüşünü olumsuz etkileyebileceği gibi, psikolojik olarak da kötü etkilenmesine yol açabilir. Bu yüzden önlemler alarak, saç yağlanmasının önüne geçmek gerekir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En Başarılı Saç Ekim Merkezleri ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Saçlar Neden Yağlanır?

Yağlanmış saçlar, kişiyi rahatsız ettiği gibi, çevresine karşı da kötü görünmeden yol açmaktadır. Bu durumda da ister istemez insanın psikolojisi bozulur. Saç sağlanmasının altında birçok neden vardır. Bunlar çevresel veya genetik olmak üzere karşımıza çıkıyor. Şimdi bunlara bir göz atalım.

 • Aslında saç yağlanması, saç derisinin yağlanmasıdır. Saç derisinden çıkan yağlar, saçlara bulaşır ve saçların yağlı görünmesine neden olur. Bu yüzden düz saçlarda yağlanma daha net gözükür.
 • Beslenme alışkanlığındaki dengesizlik, yağlı gıdaların tüketilmesi saçlarda yağlanmasının meydana çıkmasına neden olmaktadır.
 • Saçlara sık sık temas etmek, saçların yağlanmasına sebep olmaktadır. Özellikle bunu kızlar ve kadınlar çok sık yapıyor ve sürekli saçlarını elleriyle düzeltmeye çalışıyorlar.
 • Aşırı sıcak suya temas eden saçlar; zamanla yağlanmaya başlar.
 • Stres ve sıkıntı hali de saçların yağlanmasına yol açmaktadır.
 • Saç kremi ve sprey gibi kimyasal ürünlerin tercih edilmesi; saçlarda yağlanma oluşumuna neden olmaktadır.
 • Yanlış şampuan seçimi, saçlarda yağlanmayı gün yüzüne çıkarmaktadır.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçlarda en sık görülen sorunlardan olan saç yağlanmasının önüne geçmek mümkündür. Ancak bunun için titiz ve dikkatli olmak gerekir. Saçlarda yağlanma oluşumunu engellemek için; aşağıdaki yöntemleri uygulamanız lazım.

 • Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazanılması gerekir. Özellikle taze sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmesi lazım. Ayrıca sağlıklı gıdaların tüketimine özen göstermelisiniz.
 • Saç derisi, kuru saçların nemlenmesi için daha çok yağ üretir. Bu yüzden saç şekillendiricileri kullanmaktan uzak durun. Zira bu tip ürünler; derinin ısınmasına sebep olmaktadır.
 • Saçları aşırı sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su yerine, mümkünse soğuk su, değilse ılık su kullanın.
 • Saçlarınızın temizliğinde kullandığınız şampuanlara dikkat edin. Özellikle yağlanma başladıysa; markette satılan şampuanlardan uzak durun. Eczanelere başvurarak, saç yapınıza uygun kaliteli bir şampuan temin edin.
 • Saçlara dokunma huyunuzu mutlaka bırakın. Saçlarınıza ayaküstü elinizle şekil vermeye çalışırken, yağlanmasına sebep olursunuz.
 • Saçlarınızı sık sık taramaktan vazgeçin. Zira saçların sık sık taranması; saç derisindeki yağların hızlıca saçlara bulaşmasına neden olacaktır.
 • Eğer saçlarınız gün içerisinde yağlanma gösteriyorsa; mutlaka kuru şampuanlara yönelin. Kuru şampuanı saç diplerine uyguladıktan sonra; birkaç dakika bekleyin ve dişli tarakla saçlarınızı tarayın.
 • Saçlara şekil vermek amacıyla kullandığınız sprey, jöle, saç köpüğü gibi ürünleri kullanmaktan vazgeçin. Saçlarıma şekil vereceğim düşüncesiyle hareket ederken, yağlanmasına ve bu şekilde sağlıksız görünmesine yol açarsınız.
 • Yağlı saçlara uygun saç kremi ve şampuan kullanmaya özen gösterin.

Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları[/jaw_highlight]


Saç Yağlanmasında Hangi Doktora Gidilir?

Saç yağlanmasının önüne bir türlü geçemiyorsanız; mutlaka uzman bir doktora başvurmanız lazım. Cildiye ya da dermatoloji alanında uzman olan doktorlar vasıtasıyla, yaşadığınız bu sorunun altında yatan saptanır. Daha sonra buna uygun bir tedaviye geçilerek, sorun ortadan kaldırılır. Yaptığınız hiçbir şey işe yaramıyor, doğal çözümler de fayda etmiyorsa; daha fazla vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda olacak.

Saç Yağlanmasına Hangi Bölüm veya Branş Bakar?

Saç yağlanması sorunu yaşayan birçok kişi; bu durumda doktora gitmek isterken, hangi bölüme gideceğini bilememektedir. Eğer saçlarınızda yağlanma problemi var ise; dermatoloji bölümüne başvurmanız gerekir. Özel hastanelerde bu bölüm yer alırken, devlet hastanelerinde böyle bir bölüm yoktur. Bu yüzden devlet hastanelerinde cildiye bölümünden randevu almanız lazım.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Genetik Saç Dökülmesini Önleyen En Çok Tercih Edilen İlaçlar[/jaw_highlight]


Yorum yapın