Saç Beyazlaması İçin Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm/Branş Bakar?

admin

Saç beyazlaması, özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bazı insanlar yaşları ilerlediğinde saç dökülmesi sorunu yaşarken, bu sorunla karşılaşmayan insanların da saçlarında beyazlama olur. Özellikle 40’lı yaşlarda erkek-kadın fark etmeksizin görülen saç beyazlaması; erken yaşlarda da bazı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu durumda hangi doktora başvurmak, neler yapmak gerekir, bunlarla alakalı bilgi vermeden önce, saç beyazlaması sorununun altında yatan nedenlere göz atalım.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Yaşlanmanın en önemli göstergelerinden olan saçların beyazlaması; bazen çocukluk veya ergenlik döneminde de ortaya çıkabiliyor. Saçların beyazlamasının altında yatan nedenleri şöyle sıralayabiliriz:


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight] En İyi ve En Başarılı Saç Eken Doktorlar ve Saç Ekim Merkezleri Listesi[/jaw_highlight]


  • Yaşın ilerlemesi sonucu, saç köklerindeki melanin üretimi azaltır ve sonucunda da saçlar grimsi bir renge bürünmeye başlar.
  • Ani olarak yaşanan şoklar, travmalar, aşırı üzüntü ve sıkıntı durumu; saçların bölgesel ya da bir anda beyazlanmasına yol açar.
  • Tiroit bezlerinin normalden farklı çalışması sonucu; T3 ve T4 hormonları bu durumdan etkilenir. Neticesinde ya saç dökülmesi ya da beyazlaması sorunu ortaya çıkar.
  • Anne, baba ya da yakın akrabalarda saç beyazlaması durumu söz konusu ise; genetik olarak saçların beyazlaması meydana gelebilir.
  • Özellikle 2000’li yıllarda sıkça karşımıza çıkan Werner Sendorumu; kalıtsal bir hastalık olarak belirmektedir. Ergenlikle birlikte, seste kısılma, deride incelme, saçlarda dökülme ya da meydana sorunlarını meydana getirir.
  • Vücuttaki; kalsiyum, C ve D vitamini, B12, bakır ve feritin eksikliğinde de saç beyazlaması görülebilir.
  • Güneşten gelen zararlı ışınlar ve hava kirliliğine bağlı çevresel faktörler sonucunda, saçlarda beyazlama olabilir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saçların beyazlamasının altında çeşitli faktörler yattığı gibi, bunun önüne geçmek için de bazı yöntemler vardır. Saçlar beyazlamadan önce, beyazlamayı geciktirmek ya da önlemek için; doğru ve dengeli beslenmek gerekir. Ayrıca stresten ve sıkıntıdan uzak bir yaşam sürmek de; saçların beyazlamasını önleme konusunda mühimdir. Protein ağırlıklı beslenmek, gün içerisinde mutlaka taze sebze veya meyve tüketmek, vitamin, demir, çinko, bakır ve aminoasit takviyeler; saçların beyazlamasını erteleyecektir. Ayrıca saç bakım kürleri ve maskeleri yaparak da, saçları besleyerek, beyazlamasını önleyebilirsiniz Bu şekilde saçların erkenden beyazlamasının önüne geçebilirsiniz. Ancak yaş ilerlediğinde bunun önüne geçmek mümkün olmayacak.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En Başarılı Saç Ekim Merkezleri ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Saç Beyazlaması İçin Hangi Doktora Başvurmak Gerekir?

Özellikle 40’lı yaşlarla birlikte kendisini göstermeye başlayan saç beyazlaması; uzman doktorlara başvurularak, önlenebilir. Bunun için devlet hastanelerinin cildiye bölümlerine, özel hastanelerin ise dermatoloji bölümlerine başvurabilirsiniz. Eğer hastalıktan dolayı bu beyazlama söz konusu ise; tedavi görerek bunun üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle erken yaşta saç beyazlaması sorunu yaşayanlar; uzman doktorlara başvurarak, saçların beyazlamasını engelleyebilirler. Uzmanlar tarafından saç beyazlaması sorunun nedenleri araştırılarak, kişiye uygun olan tedavi yöntemine başlanacaktır. Erken yaşta saç beyazlamasını önlemek için; vakit kaybetmeden doktorlara başvurmak, en doğru karar olacaktır.

Saç Beyazlamasına Hangi Branş Ya da Bölüm Bakar?

Erken yaşta stres, vitamin eksikliği, güneş ışınları, hava kirliliği, ani travma ya da şok, aşırı üzüntü ya da genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkan saç beyazlaması sorunu için; mutlaka doktora başvurmak gerekir. Birçok kişi, bu durumda hangi bölüme gideceğini bilemediği için sorun yaşıyor. Öncelikle özel hastaneye gitme imkanı olanların; dermatoloji bölüme gitmeleri gerek. Devlet hastanelerinde ise; cildiye bölümünün bir alt kolu olarak dermatoloji yer almadığından, direkt olarak cildiye bölümünden randevu alarak lazım. Muayeneden sonra; beyazlama nedenleri ortaya çıkacak ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları[/jaw_highlight]


 

“Saç Beyazlaması İçin Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm/Branş Bakar?” üzerine bir yorum

  1. Dermatoloji bölümleri saç beyazlamasina bakıyor. Ama çok umitlenmeyin ırsi bir saç dökülme iz varsa hangi doktora gitseniz boş maalesef. Benimde 20 yaşımda saçlarım beyazladi.

    Yanıtla

Yorum yapın