Saç Ekimi Sırasında PRP Uygulaması Nedir? Faydası ve Avantajları

admin

Saç Ekiminde PRP Uygulaması

Erkeklerde 20’li yaşlardan sonra baş göstermeye başlayan ve yaşın ilerlemesi sonucu da belirginliğini arttıran saç dökülmesi sorunu; kişinin dış görünüşünü olumsuz yönde etkilerken, bu sorunu yaşayanlar da; bir an önce gür ve karizmatik saçlara kavuşma isteği duyarlar. Bu yüzden saç ekim merkezlerine başvurarak, saç ekim hizmeti alırlar. Saç ekiminde farklı teknikler kullanılırken, seçilecek olan saç ekim merkezinin kalitesinin yanı sıra güven vermesi de gerekiyor. Bünyesinde uzman doktorlar ve deneyimli sağlık personellerini barındıran saç ekim merkezleri ile irtibata geçerek, bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları[/jaw_highlight]


Saç ekim merkezlerinde, ekim işleminin ardından kullanılan PRP uygulaması; yaraların çabucak iyileşmesini sağlarken, saçların uzamasına da ivme kazandırmaktadır. Bu yüzden işini profesyonel olarak yapan birçok saç ekim merkezinde; bu yöntem kullanılmaktadır. PRP ile saç ekim başarısının oranı da artmakta ve saç ekim operasyonunun sonuçları daha net bir biçimde gözlemlenmektedir. Saç ekimi ile birlikte sıkça kullanılmaya başlanan bir uygulama olarak gün yüzüne çıkmaktadır.

PRP Uygulamasının İçeriği Nedir?

İnsanın kanında bulunan plazma; dokuların ihtiyaç duyduğu karbonhidrat ve minerallerin taşınmasından sorumludur. Yaralanma esnasında kanamayı durduran ve iyileşme sürecini başlatan hücreler ise; trombosit adıyla karşımıza çıkarken, bu yapının içerisinde birçok büyüme faktörü vardır. PRP, santrafüj işleminden sonra, normalde olması gereken trombositten daha fazla trombosit içermekte ve kişiye doğal plazma sıvısı teşkil etmektedir.

PRP Nasıl Hazırlanır?

Laboratuvar ortamında, kişiden 10 cc. kadar kan alınarak, içerisinde bulunan trombosit oranının arttırılması için özel bir kit içerisine konur. Santrafüj işlemi ile sonrasında, hücreleri ayrıştırma ve trombosit oranı yüksek derece olan bir PRP elde edilir. Bununla birlikte, trombositin 4 ila 8 kat arasında arttığı gözlemlenmektedir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Saç Dökülmesini Durduran En Başarılı ve En Etkili İlaçlar[/jaw_highlight]


PRP Nasıl Uygulanır?

Hazırlanan PRP enjeksiyonu, saçların bulunduğu deriye, yüzeysel olarak uygulanmaktadır. Birkaç dakika devam eden bu işlemde; herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Günlük yaşamı etkileyen ve kişi yaşantısını zorlayan herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır.

PRP Kimlere Uygulanabilir?

Kan içerisindeki trombosit oranının artmasına yardımcı olan PRP; saç dökülmesi ve saçların sağlıksız bir yapıya bürünmesi durumunda sıkça kullanılmaktadır. Aşağıda durumda olanlara, PRP uygulaması için uygun görülen kişilerdir.

 • Androgenetik Saç Dökülmesi Sorunu Yaşayanlar,
 • Mevsimsel Saç Dökülmesine Maruz Kalanlar,
 • Saç İncelmesi ya da Saçların Güçsüzleşmesi Sorunuyla Karşılaşanlar.

PRP Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

PRP uygulaması, başlı başına yapılmadan, saç ekim işleminden sonra; tamamlayıcı ve yardımcı rolüyle uygulanan bir yöntemdir. Saç dökülmesi sorunundan kurtulmak isteyen insanlarda; saç ekiminden sonra uygulanan bu yöntemin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Saç ekiminden sonra görülen yaraların, çabucak iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Saçların hızlı bir biçimde uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Saç tellerinin kalınlaşmasında etkisi bulunmaktadır.
 • Kan damarlarının büyümesine katkı sunmaktadır.
 • Hücrelerin çoğalmasında etkilidir.
 • Cildin tazelenmesine önemli bir katkısı vardır.
 • Bazı özel hücreler ile kan damalarını oluşumunda bir role sahiptir.

Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]En İyi Protez Saç Yapan Firmalar ve Fiyatları Listesi[/jaw_highlight]


PRP Uygulamasının Yan Etkisi Var Mı?

Kişinin kendi kanı ile trombosit oranının arttırıldığı PRP uygulamasında; alerjik bir reaksiyonun ortaya çıkması söz konusu değildir. Kişiden kişiye göre faydaları farklı seviyelerde görülmekte olan bu uygulama; yardımcı ve tamamlayıcı rolü üstlenmektedir. Saç büyümesine katkı sağlayan hücreler üzerinde etkisi vardır. Olumsuz bir yanı olmayan PRP uygulaması; uzman doktorlar tarafından, steril ve hijyenik koşullarda uygulanmalıdır. Bu yüzden saç ekim merkezi seçiminde ve sonrasındaki PRP uygulamasında uzman olan doktorların ve çalışanlarlın bulunduğu bir saç ekim merkezinin bulunması gerekmektedir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları[/jaw_highlight]


“Saç Ekimi Sırasında PRP Uygulaması Nedir? Faydası ve Avantajları” üzerine bir yorum

 1. Saç ekimi sonrasında kesinlikle prp uygulaması yaptırın eski saçlarınız çok daha kalın ve güçlü çıkıyor. Ben yaptırdım çok memnunum

  Yanıtla

Yorum yapın