1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Şapka ve Kask Takmak Saç Döker Mi?

Şapka ve Kask Takmak Saç Döker Mi?

featured

Günümüz dünyasında insanların en büyük korkularından birisi, saçlarının dökülmesidir. Bu bağlamda, insanlar, saçlarının dökülmesini önlemek için her türlü önlemi alırlar. Birçok insanın aklında şapka ve kask takmak saç döker mi sorusu bulunmaktadır. Bu konuya net bir cevap vermek mümkün değildir. Yapılan araştırmalarda farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Şapka takmak ve saç dökülmesi arasındaki ilişki; bilhassa kadınlar için değil ama erkekler için belirleyici olmaktadır. Ancak, bu konuyla alakalı olarak yapılan başka bir araştırmada ise sıkı veya askeri şapkalar giymenin saç dökülmesine sebep olmadığı kanıtlanmıştır.

Şapka Takmak Saç Döker Mi?

Dermatologlara göre şapka takmanın saç dökme üzerinde birtakım etkileri bulunmaktadır. Bilhassa çok sıkı veya sıcak şapkaların saç foliküllerine giden kan akışının azalmasına sebep olabileceği belirtilmektedir. Çünkü, bu tür şapkaların saçlara baskı yapması söz konusudur. İşte bu sebepten dolayı şapka takmak saç döker mi sorusuna evet cevabı verilebilir. Şapka yüzünden yaşanılan saç dökülmesi, en başta önemsenmeyebilir. Ancak, ileride kalıcı saç dökülmesine neden olabileceği riski unutulmamalıdır. Bu noktada, insanların sıkı şapkalar yerine gevşek bir fötr şapka takmaları doğru olacaktır. Aynı şekilde, dar berelerden uzak durulmalıdır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Kask Takmak Saç Döker Mi?

Bilhassa motosiklet kullanıcılarının aklında kask takmak saç döker mi sorusu bulunmaktadır. Kask takmanın saçları dökeceğine dair herhangi bir kanıtlanmış bilgi bulunmamaktadır. Erkeklerde yaşanan saç dökülmesinin testosteron hormonuyla ilgili olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin genetik yapısının saç dökülmesine etki ettiği herkesin malumudur. Bu noktada, kaska takmak isteyenlerin endişelenmesini gerektiren bir durum söz konusu değildir. Kask takıp çıkartırken yalnızca saçların yan kısımlarının zarar göreceğine dair bir yorum yapılabilir. Bunun dışında, kask takmak ve saç dökülmesi arasında herhangi bir korelasyon bulunmaz.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]En İyi Protez Saç Yapan Firmalar ve Fiyatları Listesi[/jaw_highlight]


Saç Dökülmesiyle İlgili Yanlış Bilinenler

Şapka takmak; saç diplerinin havasız kalmasına neden olduğu iddiasıyla saç dökülmesi konusunda riskli olduğu sanılan bir eylemdir. Ancak, şapka takmanın erkek tipi saç dökülmeyle doğrudan bir ilişkisi yoktur. İşi gereği her gün şapka takmak zorunda olan ama saçları dökülmeyen sayısız insan bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap