Protez Saç Caiz Midir? Diyanet Fetvası ve Ünlü İlahiyatçıların Fetvaları

admin

Protez Saç Caiz midir? Protez Saç Diyanet Yorumu Nedir?,  Nureddin Yıldız, Doç Dr.Halil Altuntaş, Cübbeli Ahmet Hoca, Nihat Hatipoğlu ve Diyanetin Protez Saç Hakkındaki Görüşleri…

Protez saçın ölçümlendirilmesi, uzmanlar tarafından yapılmaktadır. %100 insan saçı dokusundan gelişmiş teknik yöntemlerle üretilmektedir. Saç protezi; özel yapıştırıcılar kullanılarak saçın az olduğu veya hiç olmadığı bölgelere yerleştirilmektedir. Protez saç; saç ekimi gibi cerrahi bir operasyon değildir. Oldukça uygun bir kullanımı bulunmakla beraber hijyeniktir. Geri dönüşü mümkündür. Protez saç; günümüzde genç, yaşlı, kadın, erkek demeden tüm insanlara uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra, kemoterapi tedavisi gören kişiler, saçsız kaldıkları dönemde protez saç uygulamasına başvurarak bu dönemi sorunsuz olarak geçirebilirler. Bilhassa, saçsız olmanın vermiş olduğu moral bozukluklarından kurtulabilirler. Protez saç, olumlu etkileriyle dikkat çekse de dini açıdan uygun olup olmadığı herkes tarafından merak edilmektedir. İnsanların aklında protez saç caiz midir sorusu bulunmaktadır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]En İyi Protez Saç Yapan Firmalar ve Fiyatları Listesi[/jaw_highlight]


Protez Saç Caiz Midir? (Diyanet Görüşü)

Diyanetin protez saç konusundaki görüşü, saç ektirme hakkındaki görüşüne benzemektedir. Buna göre, insanın kendi vücudundan sökülüp dikilerek yapılan bir tedavinin dini açıdan herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak, başkasının saçını alıp dikmek ise ihtilaflıdır. İslam dini; başka bir insandan alınan saç veya herhangi bir parçanın başka bir insanın vücuduna nakledilmesinin caiz olmadığı konusunda hemfikirdir. Bu noktada, saygın bir insandan alınan parçanın başka bir insana geçmesi, hoş karşılanmaz. Ancak, tedavi amacıyla yapılan ve kendi saçından alınan kısmın kullanıldığı işlemler, yasak kapsamında değerlendirilmez.

Protez Saç Caiz Midir? (Nureddin Yıldız’ın Görüşü)

Nureddin Yıldız’a göre protez saç; insanın kendisine ait olmayan ve dışarıdan alınarak kendi başına konmuş olan saç anlamına gelmektedir. Nureddin Yıldız; bir insanın saçları dökülüyorsa ve o insanın ensesinin üzeri olan bir kısımdan saç alınarak başına ekleniyorsa bu durumun dini açıdan hiçbir sakıncasının olmadığını ifade etmektedir. Çünkü, bu bir tedavi yöntemidir. Ancak, başkasının saçının alınıp kendi saçına nakledilmesi eylemi ise caiz olarak görülmemektedir. Protez saç; peruk şeklinde de olsa kalıcı bir şekilde başa yerleştirildiğinde caiz olmayan bir eylem uygulamaya konmuş olmaktadır. Nureddin Yıldız; bu hususa dikkat çekmektedir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Protez Saç Caiz Midir? (Doç Dr.Halil Altuntaş’ın Görüşü)

Doç Dr.Halil Altuntaş’a göre başkasının saçının kendi saçın olarak kullanılması asla caiz değildir. Kendisi, Hz. Muhammed’in hadislerini bu duruma referans olarak göstermektedir. Buna ek olarak, psikolojik sorun yaşayan ve bu yüzden başkasının saçını kendinde kullanan insanlara ise İslam dini hoşgörüyle yaklaşmaktadır. Kendisi, yapıştırıcı kullanılarak saça yapıştırılan protez saçın %100 olarak yeni saç derisine uyum sağladığından emin olmamaktadır. Buna ek olarak, gusül abdestine engel olacak şekilde uygulanan protez saçın sıkıntı yaratacağını ifade etmektedir. Çünkü, suyun saça geçmesinin engelleneceğini düşünmektedir. Bu sebeplerden dolayı, birtakım zorunlu haller dışında, Doç Dr.Halil Altuntaş’a göre protez saç caiz değildir.

Protez Saç Caiz Midir? (Cübbeli Ahmet Hoca’nın Görüşü)

Cübbeli Ahmet Hoca’ya göre protez saç kesinlikle caiz değildir. Kendisi, protez saç başta olmak üzere saça dışarıdan yapılan tüm müdahalelerin caiz olmadığını savunmaktadır. Çünkü, bu tip eylemlerin Allah’ın yarattığını değiştirmek olduğunu iddia etmektedir. Cübbeli Ahmet Hoca; saçı olmadığı için psikolojik sorun yaşayanların gereksiz bir hareket içerisinde olduğunu iddia etmektedir. Çünkü, kendisi, saçı çıktığı halde saçını uzatmadan kestiğini ifade etmektedir. Bu noktada, saçı olmayan insanların psikolojik sorun yaşamasına gerek yoktur. Çünkü, bir insanın saçının olmaması, onun hayatını %100 etkileyen bir durum değildir. Dolayısıyla, protez saç başta olmak üzere İslam tarafından hiç hoş karşılanmayan eylemlere gerek bulunmaz.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Saç Dökülmesini Durduran En Başarılı ve En Etkili İlaçlar[/jaw_highlight]


Protez Saç Caiz Midir? (Nihat Hatipoğlu’nın Görüşü)

Nihat Hatipoğlu’na göre protez saç caiz değildir. Allahın yarattığını değiştirmek ve beğenmemek anlamına gelmekte.

“Protez Saç Caiz Midir? Diyanet Fetvası ve Ünlü İlahiyatçıların Fetvaları” üzerine 2 yorum

  1. Ben bu konuda kendi görüşünü yazayım. Bence kesinlikle caiz. Ne varki sonuçta bir kusuru kapatıyor. İnsanın kendimi mutlu etmesini sağlıyor. Protez saç için bir çok şey söyleniyor. Ama protez saçta bişe yok hemde güneşe karşı insanın kafasını koruyor.

    Yanıtla
  2. Protez saç bence caiz. Sonuçta şapka takmak gibi bir durum. Sadece yapıştırılıyor. Bunun neresi günah olabilirki.

    Yanıtla

Yorum yapın