Saç Ekimi Sonrasında Şişlik Ne Zaman Geçer(Yüzde ve Gözlerde)

admin

Saç Ekimi Sonrasında Şişlik Ne Zaman Geçer? Saç Ekimi Sonrası Gözde Morluklar Ne Zaman Geçer, Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlikler Nasıl Geçer?

Saç ekimi operasyonu aslında basit bir işlem gibi görünse de uzun süren bir operasyon olduğu için sabit yatmaktan ve vurulan anestezi ilaçlarından dolayı operasyon sonunda yüzde ve göz çevresinde morlukların oluşması gayet normal bir durumdur.

Bu durumlar neredeyse tüm kafa bölgesine yapılan ameliyatlarda ve operasyonlarda yaşanabilmektedir. Saç ekimi operasyonunda sonra bazen gözler neredeyse göremeyecek kadar şiş hale gelebilir. Bu şişlikler verilen anestezi ve işlemlerden kaynaklı şişliklerdir. Saç ekimi operasyonlarının %90 ‘ından fazlasında bu durum görülmektedir.

Peki gelelim saç ekiminden sonra bu şişlikler ne zaman ve nasıl geçer?

Saç ekiminden sonra şişlikler ortalama 2 gün içinde azalmaya başlar ve 4 gün sonunda tamamen yok olur. Fakat bu şişlikleri azaltmanın en doğru yöntemi ise yatış pozisyonudur. Saç ekiminden sonra olabildiğince 45 derecelik açı ile yarı dik bir şekilde uyulması gerekmektedir. Hemde bu sayede uyurken ekilen saç kökleri zarar görmemektedir. Dik uyuma 3 gün için geçerlidir. Sonrasında istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.

Uyurken boynumuzun altına bir havlu koyarak ekili bölgelerinde hava almasını ve ekilen saçların zarar görmemesini sağlayabiliriz.

Ayrıca saç ekiminden sonra fazla ayakta durmamak gerekiyor. Ortalama 2 gün boyunca çalışmamak gerekmekte ve istirahat etmek gerekmektedir. Şişlikler inene kadar kafayı fazla öne doğru eğmemeye dikkat edilmelidir.

Bol tuzlu baharatlı ve kafeinli içecekler tüketilmemeli. Bol sıvı alınmalı ve posalı içecekler içilmelidir. spor ve Cinsel birlikteliklerden 5-6 gün boyunca uzak durulmalıdır.

Şişlikler geçmiyorsa doktorunuza görünmeniz gerekmekte. Özellikle streoid bazlı ilaçlar ödem atma etkisi olduğu için doktor kontrolü ile verilebilir.

Ayrıca belli aralıklarla şiş bölgelere buz takviyesi yapılabilir ve şişliklerin biraz inmesi sağlanabilir. Fakat kesinlikle saç ekimi yapılmış bölgelere buz takviyesi uygulamayınız.

 

Yorum yapın