Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Traş Olunur?

admin

Saç ekimi daha estetik bir sonuç ortaya çıkardığından dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilen bir tedavi şekli haline gelmiş durumdadır. Bu sayede son derece kısa bir zaman aralığı içinde dilenen saç görüntüsünün elde edilmesi mümkün bir konu haline gelmiş olur.

Saç ekiminden hemen sonra uygulanan traş, kısaltılan saçların yeniden uzamasıyla ortaya çıkan farklılıkları gidermek maksadıyla yapılır. Saç ekiminden sonraki ilk traş iki ay sonra yapılabilir. Saç köklerine zarar vermemek için traş makinesinin yerine bu işlemin makasla yapılması daha doğru bir karar olacaktır. Ekilen alandaki saçlar, bir süre sonra hızlı bir şekilde uzamaya başlarken tedavi öncesinde kısaltılan saçların ise uzama seyri normal olacaktır.

Saç Ekiminden Sonraki İlk Ay

Saç ekimi sonrasındaki ilk ay oldukça önemli dönemlerden biri olmaktadır. Bu dönemde saç kaybının daha fazla görülebileceğini bildirmek gerekir. Bu nedenle ilgili döneme çok fazla dikkat edilmesi gerekir. Donör alanında tedaviden sonra yaklaşık olarak 3 gün sonra iyileşme belirtileri alınabilir. Bu bölgede bir hafta sonra düzeltmelerin yapılması iyi olacaktır. Saç ekimi sonrasında traş yapmak için donör bölgede daha fazla beklemek bir avantaj olarak görülse de, ekim bölgesinde herhangi bir zarar ortaya çıkarmadığından dolayı hastanın daha fazla beklemesine kesinlikle gerek yoktur.

Saç Ekiminden Sonraki İkinci Ay

Saç ekimi tedavisi sonrası traş için ikinci ayda daha rahat davranılabilir. Saçlar bu süreç içinde makasla rahatlıkla kesilebilir. Ancak halen traş makinesinin kullanılmaması gerekecektir. Saç derisinde var olan kabuk ve sivilceler henüz geçmediğinden traş makinesiyle yapılacak olan traş bölgenin zarar görmesine neden olabilir. Kabukların döküldüğü dönemde ise saçların tam anlamıyla kesilmesi mümkün bir konu haline gelebilir. Ekimden sonraki dönemde ikinci ayda saçlar yerini daha kalıcı ve güçlü saçlara bıraktığından dolayı gönül rahatlığı içinde saçların kesimi söz konusu bir hale gelmiş olacaktır. Kesimin yapılması ise köklere fazla girmeden sadece uçların kesilmesiyle olmalıdır. Eğer saç kesimi berberde yapılacaksa durum berberle paylaşılarak bu yönde daha dikkatli olarak saç kesimi gerçekleştirilmelidir.

Saç Ekiminden Sonraki Üçüncü Ay

Saç ekiminden sonraki üçüncü ayda ise tam anlamıyla saçlar makas veya traş makinesiyle kesilmeye hazır bir hale gelmiş olur. Saçlar artık köklere tam olarak yerleşmiş olduğundan dolayı kesim konusu bir adım daha öne taşınmış olacaktır. 3. Aydan sonraki dönemde bu nedenle rahatlıkla traş makinesi tercih edilerek saçların kesimi sağlanabilir. Saç derisine yakın olarak yapılan traş işlemi, kafa derisinin kesimi halinde enfeksiyon riskini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle saçların minimum olarak 3.mm altında uzunluğunun düşmemesi gerekecektir. Bu adımlara dikkat edildiği takdirde saç ekimi tedavisinden sonra kesim hiçbir sorun yaratmadan tamamlanmış olacaktır.

Yorum yapın