Dermaroller Nasıl Temizlenir? Dermaroller Dezenfekte Nasıl Edilir?

admin

Dermaroller Nasıl Temizlenir? , Dermaroller Nasıl Dezenfekte Edilir? ,Dermaroller Evde Nasıl Temizlenir?

Dermaroller sayesinde çizgilerin, pürüzlerin, kırışıklıkların ve yara izlerinin azalması sağlanmaktadır. Buna ek olarak, dermaroller, her kullanımdan sonra cilt yüzeyinden kir ve bakterilerin toplanmasını sağlamaktadır. Dermarollerin kullanılmasının hemen ardından dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Dezenfekte edilmeden plastik saklama kabına konulan dermarollerin kalitesinin düşmesi söz konusu olmaktadır. Bu durum, kişinin cilt enfeksiyonuna uğramasına sebep olabilir. Dermaroller; saklama kabıyla beraber gelmektedir. Kullanıcıların kabı da düzenli olarak dezenfekte etmesi şarttır.

Dermaroller Nasıl Dezenfekte Edilir?

Dermarollerin dezenfekte edilmesi için ihtiyaç duyulanlar arasında alkol, çamaşır suyu ve sıcak su bulunmaktadır. Her şeyden önce, alkolün dermarollerin saklama kabına dökülmesi gerekmektedir. Ardından, dermaroller başlığının içine batırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada, alkolün, dermarolleri ve kabını en az beş dakika boyunca dezenfekte etmesine izin verilmelidir.

Bu sürenin tamamlanmasının ardından alkolün dermarollerin kabından dökülmesi gerekmektedir. Kalan alkolün ve mikropların çıkartılması için kapların sıcak suyla beraber çalıştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, banyo lavabosu, sıcak suyla doldurulmalıdır. Bir yemek kaşığı çamaşır suyu eklenmelidir. Ardından, dermaroller, lavabonun içerisine konmalıdır. Suda en az beş dakika boyunca kalmasına izin verilmelidir. Bu noktada, ağartıcının ve sıcak suyun kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü, ağartıcı ve sıcak su; dermarollerin ve mevcut enfeksiyonun düzgün bir şekilde dezenfekte edilmesini sağlamaktadır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından dermaroller ve kabı kurulanmalıdır. Dezenfekte edilmiş dermarollerin temiz ve kuru saklama kabına konması işlemi gerçekleştirilmelidir. Kabın ıslak bir şekilde saklanması oldukça tehlikelidir. Çünkü, ıslak bir kapta, çok büyük bir ihtimalle bakteriler üreyecektir. Bakterilerin üremesinin deri enfeksiyonuna sebep olması söz konusudur.

Dermaroller Uygulanmasının Ardından Temizlenmesi

Dermarollerin uygulanmasının ardından öylece bırakılması asla doğru olmayacaktır. Yukarıda anlattığımız dermarollerin dezenfekte edilmesine ek olarak cilde uygulanmasının ardından basit bir şekilde temizlenmesi mümkün olmaktadır. Dermarollerin bilhassa bir sonraki seans için steril olarak bırakılması gerekmektedir. Öncelikli olarak, dermaroller iğnesinin soğuk suyla yıkanması gerekmektedir. Bu sayede, söz konusu iğneler, arındırılacaktır. Ayrıca, dermarollerin tekrar dezenfektan ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından, dermarollerin kuruması beklenmektedir.

Bunun dışında, isteğe bağlı olarak, dermarollerin bir diş fırçası yardımıyla temizlenmesi önerilmektedir. Ancak, diş fırçasıyla dermarolleri temizlerken çok bastırmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. İğnelerin arasında kalan kirlerin bu şekilde temizlenmesi mümkündür. Dermarollerin dezenfekte edilmesinin ardından bir sonraki seansa kadar hazır tutulması için kabıyla beraber buzdolabında saklanması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında, dermarollerin temizliği ve bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmaktadır. Dermaroller; kişisel bakım ürünleridir. Başka birisiyle ortak olarak kullanılması doğru değildir. Dermarollerin farklı ciltlere teması durumunda ciddi sağlık sorunlarının yaşanması gündeme gelmektedir. Dermarollerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi noktasında isteyenlerin medikallerde dezenfektan olarak satılan ürünlerden büyük ölçekli alıp kullanması tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın