Alerjiye Bağlı Saç Dökülmeleri : Troid, Haşhimato Troidi ve Alerjik Saç Dökülmesi

admin

Troid Saç Döker mi ?, Haşhimato Troidi Saç Dökermi? ,Alerjik Saç Dökülmesi , Kadınlarda Demir Eksikliği ve Kansızlık Saç Döker mi?

Alerjiye Bağlı Saç Dökülmesi Nedir? Saç Dökülmesi Neden Olur?

Alerjiye bağlı saç dökülmeleri, bugün saç kayıplarında büyük bir yere sahiptir. Kanda yeterli miktarda yer alan troid hormonları vücudumuzun kıllanma işlevlerini yerine getirir. Troid bezi yetmezliği çeken hastalarda kaşların bir kısmı dökülürken saçlar da iyice dökülmeye meyleder.

Troid hormonunun vücutta az olması durumunda ise bağırsak faaliyetleri de kötü etkilenir ve bu sebepler saçı meydana getiren elementler ve vitaminler bağırsak tarafından işlenemez.

Beslenemeyen saç kökleri de bu sebeple ölür. Bunun sonucu olarak hastada yoğun saç dökülmeleri başlar.

ajerjiye-bagli-sac-dokulmesi

Troid İlaçları ve Vitaminlerle Saç Dökülmesini Önleme

Neyse ki tedavi amacıyla verilen levotiroksin gibi ilaçlar troid hormonlarını dengeler ve saç dökülmesi durur, vücut tekrar saç üretmeye başlar.

Yalnızca bu gibi ilaçlar değil, ilgili hekim vücudun mineral ve vitamin eksiğini tespit etmeli ve buna uygun reçete hazırlamalıdır.

Bununla birlikte Omega 3, Omega 6 ve B12 vitaminleri de saç dökülmesini durdurucu etkiye sahiptir.

Yine magnezyum desteği sayesinde vücudun bağışıklık mekanizmaları harekete geçer ve negatif durum azaltılabilir.

Probiyotikler de ayrıca bağırsağın ve vücudun ihtiyacı olan temel bağışıklık savaşçılarını içinde barındırdığı için böyle zor sağlık koşullarında düzenli olarak alınmalıdır.

Alejik Saç Dökülmesini Probiyotiklerle Durdurun

Yeterli miktarda probiyotik alındığında vücudun tekrar saç üretmeye başladığını kanıtlayan bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Bununla birlikte, hormonların düzene girmesi uzun bir süreçtir. Bu süreç sonunda vücudun toparlanması ve saç çıkması vakit almaktadır ve bu süre hayli uzun olabilir.

Sabırla ve inatla iyileşmeye olan inanç korunmalı ve uzman tavsiyeleri uygulanmaya devam etmelidir. Ancak hormonlar düzeldiği halde hala saç dökülmesi devam ediyorsa vücuttaki diğer hormonlara baktırılıp sorunun nerde olduğu tespit edilmelidir.

Saçkıran Tipi Saç Dökülmesi

Ayrıca alerjik olarak ortaya çıkan bir diğer saç dökülmesi alopesi aretadır. Bu saç dökülmesinin de ayrıca Hashimato Troidi hastalığında ortaya çıktığı görülmüştür.

Saçkıran olarak da bilinen alopesi rahatsızlığı sürecinde troid hormonları incelenmeli ve vücuttaki anti-TPO antikoruna bakılmalıdır.

Eğer hastada hormon azlığı veya bu antikorda yükseklik varsa hastaya derhal troid hormon ilacı verilmelidir.

Troid bezi çok çalışan hastaların kanında fazla miktarda troid hormonu bulunmaktadır. Bu durum ise hastada saç dökülmesine neden olur. Ancak troid tedavisindeki ilaçlar sayesinde bu rahatsızlık kaybolur.

Levotiroksin ilacını kullanırken doz aşımı olduğu taktirde, yukarıda anlattığımız olayın aksine hastada saç dökülmesi artabilmektedir.

Bunun sebebi ilacın aşırı dozda alınmasıdır. İlaç dozunda alındığında saç dökülmesini durdurucu bir etkiye sahiptir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Ayrıca kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi rahatsızlığının sebebi de vücuttaki erkeklik hormonu olan testesteronun kandaki seviye artışı olabilir, buna dikkat etmek ve kontrol ettirmek gerekir. Böyle bayan hastalarda böbrek üstü bezleri incelenmeli ve yumurtalıklar yakından izlenmelidir.

Kadın hastalarda ise demir eksikliği ve kansızlığa bağlı saç dökülmeleri yoğun olduğundan vitamin değerlerine bakmak ve demir takviyesine başlamak yerine bir karar olacaktır.

Yorum yapın