Saç Ekimi Sonrası Nasıl Uyumalı? En Doğru Uyku Pozisyonları

admin

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Uyumalı, Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçların Zarar Görmemesi İçin Hangi Pozisyonda Uyumalı? Saç Ekimi Sonrası Uyku Pozisyonları

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Uyulur?

Saç ekimi tedavisi daha estetik saçlar sağladığından dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Kalıcı olarak kelliğe çözüm sağlayan bu yöntem sayesinde çok daha doğal bir saç görüntüsünün elde edilebilmesi mümkündür. Saç ekim tedavisi yaptırmayı düşünen kişilerin aklında en çok soru işareti oluşturan durumlar arasında saç ekim tedavisinin sonrası geliyor. Özellikle saç ekimi sonrasında uyku pozisyonlarının nasıl olacağı bireylerin merak ettiği konular arasına giriş yapmış durumdadır.

Özellikle saç ekim tedavisinden sonraki ilk 10 günün oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Bu 10 günlük süreç diğer dönemlere nazaran biraz daha hassastır. Saç köklerinin bu süreçte zarar görmemesi ve buna bağlı olarak korunması mutlaka aranan durumlar arasındadır. Saç ekiminin sonrasında uyuma sırasında, saç ekilen bölge kişinin eliyle bile temas etmemelidir. Ekilen saç köklerinin tutunma süresinin 10 gün olduğu bilindiğinden dolayı bu konuya aşırı hassasiyet gösterilmelidir. Bu nedenle kişinin hafif dik bir pozisyonda uyuması daha mantıklı olur. Bunun için saç ekimi yapılan kişi arkasına iki yastık alarak 45 derecelik açı içinde uyumalıdır. Bu sayede operasyondan ortaya çıkması mümkün olan sorunlarında önüne geçilmiş olacaktır. Özellikle bu dönemde dikkat edilmediği takdirde ödemler sıklıkla görüldüğünden dolayı bu yöntem sayesinde ödem riskinin tamamen önüne geçmek mümkün bir hale gelmiş olacaktır.

Günümüz şartlarında saç ekim konusunda en fazla tercih edilen yöntemin FUE tekniği olduğu bilinen durumlar arasındadır. Operasyon sırasında ense köklerinden alınmış olan saç kökleri saç bulunmayan bölgeye ekilir. Bu durumda ise hafif kanamaların görülmesi mümkün olacaktır. Bu hafif durumdaki kanamaları önlemek için zamanla bandaj takılsa da, bazen bu durumlarda bandaj yeterli durumda olmayabilir. Bandajın altından sızıntı görülürse bu sızmaların önlenmesi için kılıf, naylon veya havlı kullanılabilir. Bunun yanında saç ekimi yapılan kişinin sırt üstü yatması kesinlikle önerilmez. Sırt üstü yattığı takdirde konu hakkında daha fazla sorunun görülmesi söz konusu bir hale gelmiş olacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Yan Yatılır mı?

Saç ekimi sonrası uyku konusunda en çok merak edilen durumlardan biride budur. Özellikle yan yatmak bu dönemde hastalara kesinlikle önerilmez. Yan yatmakta konu hakkında problemler yaratacağından dolayı 10 günlük süreç boyunca dikkatli olunması gerekecektir. 10 günlük önemli süreç geçtikten sonra doktorunuzun izniyle yan yatabilirsiniz. Ancak saç köklerinin hasar almaması için mümkün olduğunca dikkatli davranmaya özen göstermeniz lazımdır.

Öte yandan saç ekimi tedavisinden sonra uyuma sırasında donör bölgesinin etkilenip etkilenmeyeceği merak edilen durumlardan biridir. Ensenin üzerinde yatmak herhangi bir sorun çıkarmaz. Bu konuda hastalar rahat olabilirler. Ancak uzun süre boyunca bu şekilde uyumaya devam etmek dönör bölgesinde ağrı veya hafif şekilde yanmaya neden olabileceğinden konuya dikkat etmek gerekecektir.

Yorum yapın