Kellik ve Saç Dökülmesinde Tedavi Yöntemleri: Teşhis ve Müdahale

admin

Hekimizin tanıdan önce sizi muayene edecek ve hastalık öykünüzü öğrenmek adına birtakım sorular soracaktır. Ayrıca aşağıdakiler gibi birtakım testler de yapabilir:

 • Kan testi: Bu saç dökülmesi ile ilgili tıbbi durumların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Çekme testi: Doktorunuz kaç tane saçın dökülebileceğini görmek için birkaç düzine saç çeker. Bu, dökülme sürecinin gidişatını ve aşamasının belirlenmesine yardımcı olur.
 • Saçlı deri biyopsisi: Doktorunuz saç köklerini incelemek için derinizden veya kafa derisinden toplanan birkaç kıldan örnek alır. Bu, bir enfeksiyonun saç dökülmesine neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.
 • Işık mikroskopisi: Doktorunuz üslerinde kesilmiş kılları incelemek için özel bir alet kullanır. Mikroskopi, saç şaftındaki olası bozuklukları ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Kellikte tedavi yöntemleri : Kel birinin saçları tekrar çıkar mı?

Bu tip tedavilerde uygulanacak metotlarla en azından dökülmeyi azaltabilir ve saç incelmesini yavaşlatabilirsiniz. Düzensiz saç dökülmesi (alopecia areata -alopesi- veva saçkıran) gibi bazı durumlarda, saçlar bir yıl içinde herhangi bir tedavi olmaksızın yeniden, kendiliğinden büyüyebilmektedir)

Saç dökülmesi ve kellik için çeşitli ilaçlar, tedaviler, ameliyatlar ve müdahaleler bulunur. Kellik kalıtsal ise saçların tekrar çıkması gerçekten zordur, ancak gelişen teknolojler ve araştırmalar sektörde yer almaktadır, araştırılmalıdır.

Kellik için hangi ilaçlar kullanılır?

Saç dökülmeniz altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, bu hastalığın tedavisi gerekecektir. Bu yol, iltihabı azaltma amacıyla prednizon gibi bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar içerebilir. Belirli bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz en az 3 ay boyunca ilacı kullanmayı bırakmanızı önerebilir.

Genetik kellik tedavisi için ilaçlar da mevcuttur. Seçenekler şu şekildedir:

Minoksidil (Rogaine): Bu, erkekler ve kadınlar için kullanımı onaylanmış ve halka açık reçetesiz bir ilaçtır. Saç derinize masaj ile her gün uyguladığınız bir sıvı veya köpük olarak piyasada satılmaktadır. Uygulamadan sonra ellerinizi yıkayın. İlk başta saç dökülmesine neden olabilir. Yeni saçlar önceki saçlardan daha kısa ve ince olabilir. Daha fazla saç dökülmesini önlemek ve saçın yeniden büyümesini başlatmak için en az altı ay tedavi gereklidir. İlacın sağladığı faydaları korumak için ürünü düzenli olarak uygulamaya devam etmeniz gerekir.

Olası yan etkiler arasında kafa derisi tahrişi, yüz ve eller de dahil ciltte istenmeyen kıl büyümesi ve hızlı kalp atış hızı (taşikardi) bulunmaktadır.

Finasterid (Propecia): Bu erkekler için onaylanmış reçeteli bir ilaçtır. Her gün bir adet hap olarak alınmaktadır. Finasterid alan birçok erkek saç dökülmesinde yavaşlama yaşar ve ilaç bazı bireylerde yeni saç büyümesi gösterebilir. Faydaları korumak için almaya devam etmeniz gerekir. Finasterid 60 yaşın üzerindeki erkekler için fayda sağlamayabilir.

Finasteridin nadir yan etkileri arasında azalmış cinsel dürtü ve cinsel işlev ve prostat kanseri riskinde artış yer alır. Hamile olan veya olabilecek kadınların ezilmiş veya kırılmış tabletlere dokunmaktan kaçınmaları gerekir.

Diğer ilaçlar: Erkekler için oral (ağızdan) alınan bir ilaç olan dutasterid de bir seçenektir. Kadınlar için tedavi oral kontraseptifleri ve spironolaktonu içerebilir.

Kellik tedavisi için saç ekim operasyonu

En sık görülen kalıcı saç dökülmesinde sadece başın üst kısmı bu durumdan etkilenir. Saç ekimi veya kıl düzenleme ameliyatı, kafada geriye kalan saçlardan en iyi şekilde yararlanabilmekte ve bir fayda sağlamaktadır.

Saç ekimi prosedürü sırasında, bir dermatolog veya kozmetik cerrah, kafa derinizin arkasından veya yanından her biri bir ila birkaç kıl içeren küçük deri parçaları çıkarır. Bazen birden fazla saç grubu içeren daha büyük bir deri parçası alınabilmektedir. Daha sonra saç foliküllerini kel bölümlere ekim yoluyla transfer eder. Bazı doktorlar saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olmak için nakilden sonra minoksidil kullanmanızı önerir. İstediğiniz etkiyi elde etmek için birden fazla ameliyat gerekebilir. Kalıtsal saç dökülmesi ise her ne yapılırsa yapılsın nihayetinde ameliyata rağmen devam etmektedir, ancak bu durum bazı yöntemler ile nadiren de olsa aşılabilmektedir. Kellik tedavisi için yapılan cerrahi prosedürler pahalıdır ve ağrılı olabilir. Olası riskler ise kanama ve yara kabuğu oluşmasını içermektedir.

Lazer tedavisi ile saç tedavisi

Erkeklerde ve kadınlarda kalıtsal saç dökülmesinin tedavisi için resmi kurumlar düşük seviyeli lazer cihazlarını onaylamıştır. Birkaç küçük deneysel çalışma bu cihazların saç yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir. Uzun vadeli etkileri göstermek için ise daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kellik ve saç dökülmesini tedavi ve ilaç olmadan nasıl kapatabilirim?

Sık tıraş, diğer şekillendirme teknikleri ve ürünleri, eşarplar, peruk veya kısmı saç protezleri denemek isteyebilirsiniz. Çeşitli fikirler için bir saç stilisti ile konuşabilirsiniz. Bu tıbbi olmayan çözümler kalıcı veya geçici saç dökülmesini önlemek, bertaraf etmek veya görmezden gelmek için kullanılabilir.

Saç dökülmeniz onaylı tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, bir perukun maliyeti sigortanız tarafından karşılanabilir. Bunun için gerekli yerlerden araştırma yaparak masraflarınızı düşürebilirsiniz.

Randevu için nasıl hazırlanmalısınız?

İlk önce endişelerinizi aile doktorunuzun dikkatine sunmanızı öneririz. Aile doktorunuz uygun görürse sizi cilt problemlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora (dermatolog) yönlendirebilir.

Saç dökülmesi ve tedavi için doktora gitmeden önce neler yapılmalıdır?

Saç tedavisi için doktora gitmeden önce ne yapabilirim?

* Saç dökülme hikayeniz, önemli stres kaynaklarınız, yaşam değişiklikleriniz ve önemleriniz de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgilerinizi kağıda yazarak listeleyin.

* Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin ve destek haplarının listesini detaylıca hazırlayın.

* Doktorunuza sormanız gereken soruları listeleyin.

Doktorunuzla muayanede geçirdiğiniz süre genellikle çok kısa ve sınırlıdır, bu yüzden soruları önceden belirlemeniz ve kağıda yazmanız bu kısıtlı süreyi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Muayane aşaması gelmeden önce evdeyken, zamanınız dolmadan önce soracağınız sorularınızı en önemliden en önemsize doğru listeleyin. Saç dökülmesi için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

 • Saç dökülmeme neden olan şey nedir?
 • Başka olası nedenler var mı?
 • Hangi testleri yaptırmam gerekiyor?
 • Saç dökülmem kalıcı mı yoksa tekrar saçlarım çıkacak mı?
 • Tedavi ne kadar sürer?
 • Süreç boyunca en iyi hareket şekli ne olmalı?
 • Uygulamam gereken bir yaşam tarzı değişikliği, kısıtlayıcı bir proses veya program var mı?
 • Bu konuda uzmanlaşmış bir doktor veya uzmana gitmeli miyim? Bunun maliyeti ne olacak ve sigortam bir uzman görmeyi kapsayacak mı?
 • Sigortam uzmanın yazacağı ilaçları kapsayacak mı? Kapsamayacaksa harcamam ne kadar olacak?
 • Bana reçete edilen ilaca muadil olarak bir alternatif var mı?
 • Yanımda eve götürebileceğim herhangi bir broşür veya başka basılı eğitim ve bilgilendirme materyaliniz var mı?
 • Konuya dair okumalar ve kültürlenme adına hangi internet sayfalarını ve kitapları öneriyorsunuz?

Saç dökülmesi ve saç tedavisi için doktor hangi soruları sorar?

Doktorunuz size bir dizi soru soracaktır. Bu soruları cevaplamaya hazır olmak, daha fazla zaman harcamak istediğiniz noktaları konuşmak için size zaman kazandırabilir. Doktorunuz şunları sorabilir:

 • Saç dökülmesi ilk ne zaman başladı?
 • Saç dökülmeniz sürekli mi yoksa arasıra mı oluyor?
 • Niteliksiz saç büyümesi, saç kırılması veya saç dökülmesi hakkında bir tespit yapabildiniz mi?
 • Saç dökülmeniz düzensiz mi yoksa genel olarak sürekli dökülüyor mu?
 • Geçmişte benzer bir sorun yaşadınız mı?
 • Yakın ailenizden herhangi biri saç dökülmesi problemi veya benzer sorunlar yaşadı mı?
 • Düzenli olarak hangi ilaçları veya takviyeleri kullanıyorsunuz?
 • Saç dökülmenizi iyileştiren veya iyi gelen bir şey, bir yöntem, bir ilaç oldu mu?
 • Saç dökülmenizi kötüleştiren bir şey, bir ilaç, bir olay oldu mu?

Yorum yapın