Çocuklarda Saç Neden Dökülür? Çocuklarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

admin

Saç dökülmesi; günümüzün en büyük problemlerinden birisidir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda gerek genetik, gerekse de beslenme ve benzeri problemlerden dolayı saç dökülmesi yaşanmaktadır. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da saç dökülmesi problemine sıklıkla rastlanmaktadır. Çocuklarda saç dökülmesi yaşanması, birçok insana garip gelebilir. Ancak, stres ve birtakım hastalıklardan dolayı çocukların saçlarının dökülmesi, oldukça normal bir durumdur. Çocuklarda saç neden dökülür diye düşünenlerin bu durumun sebeplerini ivedilikle bulması şarttır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Mucize Mavi Su Saç Çıkarıyor mu? Nereden Orjinali Alınır [/jaw_highlight]


Çocuklarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Çocuklarda günde 50 ile 100 arasında saç telinin dökülmesine rastlanıyorsa bu durum normal kabul edilmektedir. Ancak, yüzden daha fazla saç telinin döküldüğü durumlar ise birtakım hastalıkların habercisi olmaktadır. Bu yüzden, bu durumun bir an önce doktor yardımıyla çözülmesi şarttır. Çocuklardaki saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden birisi, halk arasında saç kıran olarak bilinen Alopesi Areata olarak geçmektedir. Bu hastalık, hem erkek hem de kız çocuklarında görülmektedir. Hastalığın başlama dönemi ise çocukluk veya ergenlik dönemine denk gelmektedir. Bilhassa, beş yaşın altında olan çocuklarda bu hastalıktan kaynaklı dökülmeler başlamaktadır. Bu hastalık yoluyla meydana gelen dökülmelerin genel olarak bir ile iki santim çapında olması ve dairesel şeklinde yaşanması mümkün olmaktadır. Saç kıran; kimilerine göre basit bir saç dökülmesi olabilir. Ancak, kısa zamanda tedbir alınmadığı takdirde sorunun büyümesi söz konusu olacaktır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Saç Dökülmesini Durduran En Başarılı ve En Etkili İlaçlar[/jaw_highlight]


Hangi Sebeplerden Dolayı Çocukların Saçları Dökülür?

Çocuklarda saç dökülmesi yaşanmasının bir diğer sebebi ise kalıtsal özelliklerdir. Ailesinde saç dökülmesi sorunu olan çocukların da aynı dertten muzdarip olması mümkündür. Genetik sebeplerden dolayı saçları dökülen çocukların bu durumunun ivedilikle doktora bildirilmesi gerekmektedir. Çocuklarda saç dökülmesi yaşanmasının sebepleri arasında saç koparma hastalığı olarak bilinen trikotilomani bulunmaktadır. Saç koparma hastalığına yakalanan çocukların saçlarını ve kaşlarını çekiştirerek koparması mümkün olmaktadır. Bu durumun tedavisi yapılmadığı sürece düzelmesi mümkün değildir. Bu sorunun psikolojik olduğunu hatırlatmak gerekir.

Çocuklarda Saç Dökülme Nedenleri

Çocuklarda saç dökülmesi; hastalıklar yoluyla olduğu gibi yanlış beslenme ve bakım gibi sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Çocukluk döneminde diyet yapmak veya çok fazla beslenmek; saç dökülmesine neden olabilir. Demir ve çinko yetersizliklerinden dolayı çocuklarda büyüme problemleri meydana gelmektedir. Dengesiz beslenme ve besinlerin vücuttaki emilimlerinin yetersiz olması gibi nedenlerden dolayı çinko ve demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada, çocukların beslenmesine dikkat etmek şarttır. Et, peynir, karaciğer başta olmak üzere ceviz, badem, bulgur, mantar ve buğday gibi çinko ve demir yönünden zengin olan besinlerin çocukların beslenmesine katılması, son derece önemli bir gerekliliktir. Demir eksikliği sorunu yaşayan çocuklar, hastalıklara daha kolay yakalanmaktadır. Saç ve deri gibi bölgelerde mukoza değişiklikleri meydana gelmektedir. Bu noktada, çocukların C vitamini tüketmesi önerilmektedir. Çünkü, C vitamini, demir emilimini üst seviyelere çıkarmaktadır. Örneğin, köfte yerken yanında yeşil salata tüketmek; bahsedilen beslenme şartlarına uygun bir davranış olacaktır. Demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi sorunu yaşayan bir çocuğun et ürünlerinin yanı sıra baklagil, kayısı, üzüm, pekmez, fındık, fıstık, susam, tahin ve daha birçok demir yönünden zengin besinleri tüketmesi tavsiye edilmektedir. Mantar hastalıkları; çocuklardaki saç dökülmesinin bir diğer sebebi olarak bilinmektedir. Mantar hastalıkları; saç diplerinin kızarmasına, kabuklanmasına, saçların kırılmasına ve daha birçok soruna sebep olmaktadır. Yüksek ateşli hastalık geçiren bir çocuğun saçlarının dökülmesi de mümkün olabilir. Tiroid hastalıkları; bir diğer saç dökülme sebebidir. Bunun yanı sıra, kız çocuklarının saçlarının yanlış toplanması da saç dökülmesine neden olabilir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]En Çok Tercih Edilen Saç Ekim Merkezleri ve Doktorlar[/jaw_highlight]


Yorum yapın