En İyi Saçkıran İlaçları (En Çok Tercih ve Tavsiye Edilen İlaçlar)

admin

En İyi Saç Kıran İlaçları, En Çok Tavsiye Edilen Saçkıran İlaçları, En İyi Sakal kıran İlaçları, En Başarılı Saçkıran ilaçları, En Etkili Saç Kıran İlaçları, Saç kıranı En Hızlı Geçiren İlaçlar

En İyi Saçkıran İlaçları

 Saçkıran hastalığının nedeni günümüzde tam olarak bilinmese de organik bir sebep olarak uzman hekimlerin söylediği dermatofit mantarların yol açtığıdır. Saçlı deri ya da sakal bölgesinde yaşanan saçkıran hastalığına en sık sebep mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar enfeksiyonlarının önüne geçebilmek için antifungal ilaçlar kullanmak en uygun tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki piyasada farmakolojik tedavi ve yanı sıra bitkisel tedaviden fayda görmek mümkün mü? Elbette böyle bir bitkisel tedavi yönteminden faydalanmanız saçkıran hastalığının olumsuz etkilerinden kurtulmanız için size olumlu sonuçlar getirebilir. Zaten tıp hastalıklarının tedavisinde kullanılan farmakolojik ilaçlar da tamamen bitkisel ürünlerin bir takım kimyasal işlemlerden geçmesi ile elde ediliyor.

İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki gibi bitkisel tedavi uzmanlarının önerdiği kürleri kullanmak saçkıran hastalığının tedavisinde etkin çözüm olabilir. Bunun yanında birçok ilaç firmasının uzun araştırmalar sonucunda piyasaya sürdüğü ve saçkıran hastalığında oldukça etkili olduğu bilinen ilaçlar da yer almaktadır. Uzman hekimler tarafından sizlere reçete edilmeyen hiçbir farmakolojik ilacı kullanmamanız gerekiyor. Aksi takdirde birçok olumsuz yan etki ile karşılaşmanız mümkündür.

Sizler için saçkıran hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçları araştırdık. Dilerseniz birlikte göz atalım;

Nidasit Saç Losyonu

Bu ilacı da yine eczane ve dijital marketlerden temin edebilirsiniz. İçeriğinde yer alan alkol, eter, salisilik asit, nidasit plants complex gibi maddeler saçkıran hastalığında oldukça faydalıdır. Ürünün kullanım şekli; her akşam uyumadan önce steril olarak dezenfekte ettiğiniz parmağınıza losyonu sıkıp nazik ve hassas hareketlerle saçlı deri ya da sakal bölgesine masaj yapınız. Sabah uyandığınızda saçlı deri ve sakal bölgenizi mutlaka bol suyla yıkayın. Losyonu kullanırken kesinlikle göz ve kirpiğe temas etmemesini sağlayın. İlacın uzun dönem araştırmaları yapılmış olup kullanım aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; ilacı her 5 gün kullandıktan sonra 2 gün ara vermenizdir.

Sadbe Losyon

Saçkıran hastalığında tedavi yöntemi olarak kullanılan sadbe losyon squarik asit di butil ester etken maddenin baş harflerin kısaltılması ile elde edilmiştir. Bu etken maddenin yanı sıra ilacın içeriğinde kapsaisin ve prokain de bulunur. Saçkıran tedavisinde sadece saçlı deride etkili olmakla birlikte uzun dönem araştırmalar sonucunda sakal bölgesinde yaşanan lokalize kıl kayıplarında da fayda sağladığı bildirilmiştir. İlacın etki mekanizması saçkıran yaşanan bölgeyi irrite ederek orada oluşan immünsüpresyonu sağlayabilmektir. Prokain ise kıl foliküllerindeki damarları genişletir ve buraya gelen kan akımı miktarını arttırır. Sadbe losyonun kullanım şekli ise roll-on mantığındadır. Herhangi bir şey yapmadan günde 2 ya da 3 kere lokalize kıl kaybı yaşadığınız bölgeye nazik ve hassas hareketlerle ıslanıncaya kadar sürün. İlacı fazla kullanmanız herhangi bir ekstra fayda sağlamayacak, aksine bir sürü yan etkiler ortaya çıkaracaktır. Eğer ilacı birkaç gün kullandınız ve bölgede kızarıklık şişlik gibi yan etkiler ile karşılaştı iseniz ilaç kullanımına bir iki gün ara vermeniz gerekiyor.

Trichos Losyon

Bölgesel saç dökülmeleri ve saç zayıflamalarına oldukça iyi gelen Trichos losyon paraben içermeyen yapısı ile yüz güldürücü sonuçlar almanızı sağlayabilir. İlaç ödüllü ve patentli bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Ayrıca kıl foliküllerine düzenli aralıklarla kullanıldığı takdirde kök hücre etkisi yaratabiliyor. Trichos losyon içeriğinde prokapil, biyotin, cüce palmiye ekstresi, zerdeçal, acı biber ekstraktı, çörek otu ekstresi, folik asit, C ve B vitaminleri, ginseng, Çin hayat üzümü gibi etken maddeler yer alıyor. Erkek ve kadınlarda görülen saçkıran hastalığının tedavisinde oldukça etkili olan Trichos losyon zengin içeriği sayesinde saç dökülmelerine ve saç kırıklarının önüne geçiyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Trichos losyonun eski gösterebilmesi için içeriğindeki prokapil oranının yüzde üç konsantre olması gerekiyor. Lütfen ürünü satın alırken yüzde üç prokapil içermesine dikkat edin. Losyon sadece saçkıran hastalığının tedavisinde değil ayrıca alopesi areata denilen kıl dökülmelerinde de oldukça etkili. Alopesi areata yaşayan hastaların saç ekimi işlemlerinden sonra da Trichos losyon kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır.

Minoksidil

Saç dökülmelerinde ve bölgesel saçkıran hastalığı tedavisinde sıklıkla kullanılan minoksidil, gerçekten yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Ancak minoksidilin etkinliği daha çok saçkıran hastalığına neden olan faktörü ortadan kaldırmaktan ziyade zayıflamış ve dökülmüş kıl foliküllerini yeniden canlandırma yönünde olmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve FDA onayı alan minoksidil tüm dünyada saç dökülmeleri ve saç zayıflıkları için güvenli bir şekilde kullanılıyor. Özellikle 18-41 yaş arasında bulunan erkeklerin lokalize kellik yaşamaları durumunda sıklıkla tercih ettikleri minoksidil günümüzde saç kayıpları için kullanılan popüler ilaçlardan. Minoxidil aslında kalp ilaçları arasında antihipertansif etki gösteren bir ajan. Bunun yanında damarlarda vazodilatör etki yapıyor. Bu nedenle minoxidili düzensiz ve bilinçsiz bir şekilde kullandığınızda hipotansiyon yaşamanız oldukça yüksek. Yani ilacı kullanmadan önce uzman bir hekime başvurmanız ve hekim kontrolünde kullanmanız son derece önemli.

Pityana Losyon 

İçeriğindeki zeytinyağı sarımsak ekstraktı, katran ardıcı ekstraktı, lavanta yağı, ısırgan otu yağı ve ceviz yaprağı ekstraktı ile saçkıran hastalığının tedavisinde mucizevi bir çözüm sunan pityana losyon son zamanlarda hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanında sayılan etken maddeler haricinde ilacın içeriğinde hiçbir şekilde koruyucu, renklendirici kimyasal madde yer almıyor. Saçkıran hastalığından muzdarip olan insanlar gönül rahatlığıyla bu losyonu içeriğinde yer alan kullanım talimatını okuyarak hastalıklarının tedavisi yönünde uygulayabilirler. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onay alan bu ilaç benzerlerine göre ekonomik olarak biraz pahalı. Ancak uzun dönem etkilerine bakacak olursak saçkıran hastalığına neden olan etkenleri ortadan kaldırdığını görebiliriz.

Mavi Su (Losyon)

Hollywood ünlüleri tarafından da sıklıkla tercih edilen mavi su geçtiğimiz aylarda oldukça fazla tercih edilmeye başlandı. Bu ilacın içeriğindeki organik beyaz acı bakla ve çentiyan kökü özü ile at kuyruğu bitkisi ekstraktı düzenli olarak kullanıldığı takdirde saçların keratin ihtiyacını karşılıyor ve sağlıklı bir şekilde uzamasına neden oluyor. Ayrıca saçların kırılmasının ve dökülmesinin de önüne geçtiği yapılan uzun çalışmalar sonucunda kanıtlanmış. İlacın içeriğinde yer alan aqua gliserin, propilen glikol, pantenol, keratin, kafein gibi maddeler son derece etkin ve uzun dönem sonuçlar ortaya çıkarıyor. Saçkıran hastalığının tedavisinde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu ilaçlar eczanelerden temin edilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mavi su olarak adlandırılan mavi serumların internet ortamında birçok alışveriş sitesinde merdiven altı sahte ürünlerinin satıldığını aklınızdan çıkarmayın. Sadece Sağlık Bakanlığı onayı almış ve orijinal ürün satan eczane ve dijital marketlerden satın almayı tercih edin.

Saçkıran hastalığının tedavisinde herhangi bir farmakolojik ilacı satın almadan önce mutlaka uzman dermatoloji hekimlerinden yardım almanız şart. Dermatoloji polikliniklerinde muayene olduktan sonra doktorunuz size uygun ilacı reçete edecektir. Eczanelerde ve dijital ortamlarda satılan ilaçları kendi kararınıza göre uygulamaya kalkmayın. Böyle bir davranışta bulunduğunuz takdirde karşılaşacağınız üzücü durumlar bölgesel saç dökülmelerini daha çok arttırabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ürünleri eczane ya da dijital ortamlardan satın alırken orijinal olup olmadığını kontrol etmenizdir.

Yorum yapın