1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Saç Ektirmek Caiz Midir? Diyanet Fetvası ve Ünlü İlahiyatçıların Fetvaları

Saç Ektirmek Caiz Midir? Diyanet Fetvası ve Ünlü İlahiyatçıların Fetvaları

featured

Saç Ekimi Caiz midir? Saç Ekimi Diyanet Fetvası, Saç Ekimi İlahiyatçıların Yorumları , Saç Ekimi Dinen Caiz midir?, Saç Ektirmek Caiz Midir?

İnsanlar, birçok sebepten dolayı saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Saç dökülmesini önlemek adına saç ekimi yaptırmak, oldukça mantıklı bir eylemdir. Saç ekimi sayesinde saçların tekrar sağlıklı ve doğal bir şekilde çıkması mümkün olmaktadır. Saç ekimi, estetik bir operasyondur. Ancak, diğer estetik operasyonlara kıyasla çok daha az süren, basit ve iyileşme sürecinin hızlı olduğu bir operasyondur. Saç ekimi sayesinde vücudun dökülmeye dirençli yerlerinden alınan saç köklerinin saç eksikliği olan bölgeye aktarılması gerçekleşmektedir. Saç ekimi; her ne kadar faydalı ve kurtarıcı bir eylem olarak bilinse de bilhassa din konusunda birtakım şüphelere yok açmaktadır. Bu noktada, insanların aklında saç ekimi caiz midir sorusu bulunmaktadır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]En İyi Protez Saç Yapan Firmalar ve Fiyatları Listesi[/jaw_highlight]


Saç Ekimi Konusunda Diyanet’in Görüşü Nedir?

Hz. Muhammed’in saç eklemeyi ve ekletmeyi yasaklattığı, birçok İslami kaynakta geçmektedir. Ancak, konuyu değerlendiren İslam alimleri; bir insanın saçına başkasının saçını eklemesini caiz olarak görmemişlerdir. Bunun sebebi, bu tip işlemlerde saygın olan bir insanın saçlarının kullanılmasıdır. Bu bağlamda, zorunlu durumlar dışında, saç ekiminin caiz olmadığı görüşüne varılabilir. Saç ekimi uygulaması; günümüz şartlarında cerrahi bir operasyon olarak yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı, kişinin kendi saçının alınıp saç dökülmesi yaşanılan bölgeye nakil edilmesi gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda, Diyanet’in görüşüne göre bu işlemler kesinlikle yasak olarak değerlendirilmemektedir.

Saç Ektirmek Caiz Midir? (Nureddin Yıldız’ın Görüşü)

Günümüzün ünlü ilahiyatçıları arasında bulunan Nureddin Yıldız’a göre saç ekimi; bir tedavi yöntemidir. Bir müslümanın saç dökülmesi yaşayarak kel kalmış başına yine kendi vücudundan alınmış saçların ekilmesi; doğal bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Kel kalmak bir hastalıktır. Her ne kadar kel kalmak; insanın yaşamasını risk altına sokmayan bir rahatsızlık olsa da sonuç olarak bir hastalıktır. İslam’a göre bir hastalığı tedavi ettirmek, caizdir. İslam’a göre başka bir insanın saçını alıp takmak hoş karşılanmaz. Ancak, insanın ensesinden saç alınıp başının üstüne takılmasında herhangi bir sorun yoktur. Nureddin Yıldız’a göre saç ektirmek, helal bir eylemdir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları ve Fiyatları[/jaw_highlight]


Saç Ektirmek Caiz Midir? (Dr.Ahmet Hamdi Yıldırım’ın Görüşü)

Dr.Ahmet Hamdi Yıldırım; saç ekimi operasyonlarının sağlık kaygısıyla yapıldığı takdirde caiz olduğunu iddia etmektedir. Dr.Ahmet Hamdi Yıldırım; İslam’da sağlık amacıyla yapılan her işlemin tedavi kapsamında olduğunu ve dini açıdan hiçbir sorun yaratmayacağını düşünmektedir. Ancak, Dr.Ahmet Hamdi Yıldırım; saç ekimi operasyonunun sağlık kaygısıyla değil de tamamen daha iyi gözükmek adına yapıldığı hallerde ise bu durumun İslam tarafından caiz olarak kabul edilmediğini ifade etmektedir. Dr.Ahmet Hamdi Yıldırım; insanın kendisiyle barışık olması gerektiğini düşünmektedir. Kendisinin de erken yaşlarda saç dökülmesi yaşadığını ancak bu durumun faziletlerini görmeyi tercih ettiğini açıklamaktadır. Bunun yanı sıra, saç dökülmesinin psikolojik takıntı haline geldiği zamanlarda ise saç ekimi yapılmasının normal karşılanabileceğini ifade etmektedir.

Saç Ektirmek Caiz Midir? (Ebubekir Sifil’in Görüşü)

Ebubekir Sifil; modern toplumlarda dış görünüşün çok fazla önemsendiğini ifade etmektedir. Ancak, kendisi, müslümanların dış görünüşü önemsemesinin yanlış olduğunu savunmaktadır. Allah’ın insanların dış görünüşlerini ve mallarını önemsemediğini dile getirmektedir. Ancak, kendisi, bilhassa bayanlar için saç dökülmesi sorununun önemli olduğunu ifade etmektedir. Bu noktada, psikolojik sıkıntı yaşayan ve bu durumdan dolayı ciddi zarar gören kişilerin saç ektirmesinin caiz olduğunu söylemektedir. Fakat, bu noktada, kişinin kendi saçından alınan kısmın saç dökülmesi yaşanılan yere eklenmesinin caiz olduğunu ifade etmektedir. Ebubekir Sifil; bilhassa bu noktaya dikkat çekmektedir.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Saç Dökülmesini Durduran En Başarılı ve En Etkili İlaçlar[/jaw_highlight]


Yorum Yap

Yorum Yap