1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Tedavi ve Önleme Yöntemleri

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Tedavi ve Önleme Yöntemleri

featured

Demir Eksikliği Saç Döker mi?, Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir? , Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Tedavisi…Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Genetik yatkınlıklar ve hormonsal sorunların yanı sıra demir eksikliği; saç dökülmesi yaşanmasının en büyük sebepleri arasında yer almaktadır. Bu konuda, geçmişten beri yapılan çalışmalarda demir eksikliği yaşayan kişilerin saç dökülme oranının çok yüksek olduğuna rastlanmıştır. Bir kişinin vücudunda bulunan demir depoları dolduğunda ise kişide yeni saç oluşumu meydana gelmektedir. Ayrıca, saç dökülmesi, otomatik olarak azalmaktadır. Bunun yanı sıra, demir eksikliği olmayan sağlıklı kişilerde de saç dökülmesi sorunu bulunmaktadır. Bu noktada, kandaki demir miktarını değerlendirirken dört veya beş farklı değere bakılması şarttır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Türkiye’nin En İyi Saç Ekimi Yapan Doktorları[/jaw_highlight]


Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

Saç dökülmesi şikayetiyle doktora başvuran kişilerde demir eksikliği olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ancak, bu kontrol yapılırken yalnızca hemoglobin değerine bakılmaktadır. Hemoglobin değerine bakılarak kansızlık olup olmadığı belirtilmektedir. Değerlerin referans aralığı içinde olduğu hallerde anemi teşhisi konmamaktadır. Fakat, demir eksikliği olmayan kişilerde de anemi teşhisine rastlanması mümkündür. Bu durumda yapılması gereken eylem, kişide demir eksikliğinin olup olmadığını kontrol ederken hemoglobin, serum demir, toplam demir bağlama kapasitesi, bağlanamayan demir kapasitesi ve ferritini ölçmektir. Bir başka deyişle, bu değerlerin normal olup olmadığına teker teker bakıldıktan sonra durum hakkında yorum yapılmalıdır.

Demir Eksikliğinin Değerlendirilmesi

Demir eksikliği; üç farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategorinin ilki, ferritin düşüklüğü olarak bilinmektedir. Bu durumun bir diğer adı vücuttaki demirin tükenmesidir. Bu sorunla karşılaşan bir kişinin vücudundaki demir depoları azalmıştır. Fakat, dolaşım esnasında fonksiyonlara katılan serum demir normal seviyelerde gözükmektedir. Demir eksikliğinin bir diğer kategorisi ise serum demir düşüklüğü olarak bilinmektedir. Böyle bir durumda, kişinin vücudundaki demir depoları azalmıştır. Fakat, aneminin varlığı söz konusu değildir. Üçüncü kategori ise hemoglobin düşüklüğü sonucunda meydana gelen anemi ve demir eksikliği olarak geçmektedir. Bu durum, gerçekten tehlikelidir. Çünkü, vücuttaki tüm demir azalmıştır. Bu yüzden, hemoglobin yapımı, olumsuz etkilenmiştir. Bu sebepten dolayı, kişide anemi meydana gelmiştir. Saç dökülmesi söz konusu olduğunda yapılan tüm testler içerisinde mutlaka ferritin seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Çünkü, saç dökülmesi, bununla alakalıdır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight]Mucize Mavi Su Saç Çıkarıyor mu? Nereden Orjinali Alınır [/jaw_highlight]


Demir Eksikliğinden Meydana Gelen Saç Dökülmesini Önleme Yolları

Demir eksikliğinden meydana gelen saç dökülmesini tedavi etmek için ilk olarak bedensel demir tortularının en iyi şekilde tamir edilmesi gerekir. Bu noktada, kaliteli kırmızı et tüketimi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, besleyici değeri yüksek olan diyetler uygulanmalıdır. Demir emiliminin kolaylaşmasını sağlayacak yeterli protein ve hayvansal yağlar barındıran besinler tüketilmek zorundadır. Ayrıca, buğday kepeği ve çiğ yumurta sarısının da diyete eklenmesi şarttır. Demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durması gerekir. Çünkü, bu tip içecekler, demir emilimini zor hale getirmektedir. C vitamini başta olmak üzere şarap ve taze et; besinler yoluyla alınan demir asimilasyonunu fazlalaştırmaktadır. Bunun yanı sıra, piyasada demir eksikliğine yönelik gıda takviyeleri bulunmaktadır. Ancak, bu takviyeler, kullanan kişide sindirim ve kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. İllaki demir takviyesi kullanmak isteyen birine ise demir karbonil tavsiye edilebilir. Demir karbonil; oldukça verimli olmakla beraber yan etkisi neredeyse hiç yoktur. Suda çözülmesi ve oldukça kaliteli multi-minerallerden meydana gelmesi; demir karbonilin diğer avantajları arasında bulunmaktadır. Bu noktada, birçok kişinin beslenmesine dikkat etmesine ek olarak, doktor tavsiyesi alması gerekmektedir. Ancak, genel olarak, sorunu çözmek adına demir alımının ve emiliminin arttırılması şarttır.


Kesinlikle Okumalısın : [jaw_highlight] En İyi ve En Başarılı Saç Eken Doktorlar ve Saç Ekim Merkezleri Listesi[/jaw_highlight]


Yorum Yap

Yorum Yap